Komponenty reklam w Google Ads to narzędzia, które pozwalają na dodanie dodatkowych informacji o firmie, produktach lub usługach w reklamach. Komponenty reklam pozwalają na wzbogacenie treści reklam i przyciągnięcie większej liczby użytkowników do witryny. W panelu reklamowym Google Ads można znaleźć komponenty pod innymi nazwami np. “Zasoby”, “Rozszerzenia” lub pod nazwą typu komponentu np. “Objaśnienie”.
- Komponenty reklam wpływają na klikalność reklam, poprawę pozycji oraz umożliwiają lepsze dopasowanie reklamy do użytkownika.
- W Google Ads istnieją różne typy komponentów, które trzeba dopasować do specyfiki promowanego biznesu.
- Wśród najpopularniejszych komponentów wyróżniamy: link do podstrony, objaśnienia, Komponenty informacji, telefon i lokalizacja.
Jakie korzyści płyną z wykorzystywania komponentów reklam?
Korzyści płynące z wykorzystywania komponentów reklam w Google Ads są liczne i znaczące. Oto niektóre z nich:
- Zwiększenie zaangażowania użytkowników – dodanie zasobów reklamowych do kampanii reklamowej może zwiększyć klikalność reklam, a co za tym idzie doprowadzić do zwiększenia ruchu na stronie.
- Poprawa jakości wyników -reklamy będą bardziej dostosowane do potrzeb użytkowników i w efekcie dadzą lepsze wyniki.
- Poprawa pozycji reklam -pozycja poprawia się ze względu na lepsza ocenę reklam.
- Zwiększenie świadomości marki – korzystanie z rozszerzeń reklamowych może pomóc w zwiększeniu świadomości marki wśród użytkowników, którzy wcześniej nie byli zaznajomieni z marką.
- Poprawa wyników sprzedażowych – dodanie rozszerzeń reklamowych do kampanii reklamowej może przyczynić się do zwiększenia liczby transakcji i sprzedaży
- Bezpłatne przekazanie wartościowych informacji użytkownikom – poza podstawowym tekstem objętym limitem znaków np. numeru telefonu, adres, cechy usługi.
Warto pamiętać, że korzyści płynące z wykorzystywania rozszerzeń reklamowych w Google Ads zależą od rodzaju komponentów i ich właściwego wykorzystania. Konsultacja z ekspertami od reklam w Google Ads, aby dowiedzieć się, które Komponenty są najlepsze dla danej kampanii i jak je skonfigurować, aby uzyskać najlepsze wyniki.
Gdzie można znaleźć Komponenty reklam w panelu Google Ads?
Komponenty reklam można znaleźć w następujący sposób.
- Zalogować się do konta Google Ads
- Z filtra obszaru roboczego, który znajduje się po lewej stronie, należy wybrać “Reklamy i komponenty”, a następnie “Zasoby”.
- W celu utworzenia nowego komponentu należy kliknąć granatową ikonę plusa i wybrać odpowiedni typ komponentu.
- W kolejnym kroku należy wypełnić treść komponentu. Na tym etapie można zdecydować, czy rozszerzenie będzie dodane na poziomie konta, kampanii czy grupy reklam.
- Gdy treść będzie uzupełniona, należy kliknąć “Zapisz”.
Warto pamiętać, że nie wszystkie rodzaje komponentów reklamowych są dostępne dla każdego typu kampanii reklamowej w Google Ads. Co więcej, dostępność komponentów może zmienić się w czasie. Google może dodać opcje wyboru danego komponentu lub ją usunąć. W tym wypadku należy monitorować zmiany w panelu Google Ads.
Co więcej, nie wszystkie typy ustawienia i możliwości są dostępne dla wszystkich kont. Część funkcji może zostać odblokowana w ramach testów lub ukryta jako np. kara za naruszenia na koncie.
Należy również pamiętać, że niektóre rodzaje rozszerzeń reklamowych wymagają weryfikacji, zanim zostaną one wyświetlone w reklamach. Dlatego też, po dodaniu rozszerzeń reklamowych do kampanii, warto dokładnie przejrzeć ich status i upewnić się, że są one w pełni skonfigurowane i gotowe do wyświetlenia w reklamach.
Jakie są rodzaje rozszerzeń reklam?
Istnieje wiele różnych rodzajów rozszerzeń reklamowych dostępnych w Google Ads. Wiele z nich jest dobrowolnych do dodania, jednak ich dodanie poprawia jakość reklamy. Wyróżniamy następujące zasoby:
- nazwa firmy,
- logo firmy,
- link do podstrony,
- objaśnienia,
- Komponenty informacji,
- telefon,
- formularz kontaktowy,
- cena,
- aplikacja,
- promocja,
- plik graficzny,
- obraz dynamiczny,
- lokalizacja,
- powiązana lokalizacja.
Każdy rodzaj Komponentu oferuje inne funkcjonalności i możliwości, które można dostosować do określonej kampanii reklamowej. Nie wszystkie rodzaje komponentów reklamy będą pasowały do każdego biznesu.
Przykład 1.
Dla sklepu stacjonarnego jednym z kluczowych rozszerzeń będą Komponenty lokalizacji lub powiązanych lokalizacji (gdy jest to sieć sklepów stacjonarnych o różnych adresach).
Przykład 2.
Sklep internetowy ma nową aplikację mobilną, o której chce poinformować w reklamie. W tym wypadku doskonale sprawdzi się komponent z rozszerzeniem aplikacji.
Google rekomenduje wybór minimum 4 komponentów.
Nazwa firmy
Nazwa firmy w reklamie powinna dokładnie odpowiadać nazwie domeny lub nazwie prawnej, którą podał reklamodawca podczas weryfikacji. Dodatkowo nazwa firmy powinna być wyraźnie widoczna na stronie docelowej wykorzystywanej w reklamach. Dzięki temu użytkownicy łatwiej zapamiętają identyfikację marki. Należy pamiętać, że maksymalna długość nazwy firmy w reklamie to 25 znaków.
Logo firmy
Logo firmy w reklamie powinno odzwierciedlać charakter firmy i być spójne z nazwą domeny. Ważne, aby logo było widoczne zarówno na jasnym, jak i ciemnym tle. Kluczowe elementy graficzne powinny być umieszczone w środkowych 80% obrazu, co zwiększy ich czytelność.
Logo powinno być umieszczone w kwadratowym formacie i spełniać wymagania co do rozdzielczości – zaleca się 1200 x 1200 pikseli. Logo powinno być zapisane w formacie PNG lub JPG, a maksymalny rozmiar pliku to 5120 KB.
Komponenty linków do podstron
Większość stron internetowych (poza tzw. “onepage”) zawiera różne podstrony. Właśnie dlatego można wykorzystać linki do podstron w większości stron WWW.
Tekst linku do podstrony może mieć długość maksymalnie 25 znaków. W linkach do podstron można dodać opisy poszczególnych linków. Dzięki temu reklama jest bardziej przydatna dla użytkowników.
Komponenty objaśnień
Objaśnienia dają możliwość zaprezentowania szczegółowych informacji o firmie, produktach i usługach. Przy reklamie może wyświetlać się do 10 objaśnień. Warto pamiętać, że sposób wyświetlania objaśnień różni się w zależności od urządzenia czy rozdzielczości ekranu.
Komponenty z rozszerzeniem informacji
Komponenty informacji określają cechy produktów lub usług. Zaleca się wykorzystanie minimum dwóch komponentów z rozszerzeniem informacji w kampanii. Warto jednak dodać więcej. W ramach tego komponentu należy wybrać pasujący nagłówek z listy. Wśród nich znajdują się:
- Udogodnienia
- Marki
- Kursy
- Kierunki studiów
- Miejsca docelowe
- Polecane hotele
- Ubezpieczenia
- Modele
- Okolice
- Usługi
- Programy
- Style
- Typy
Telefon
W reklamie pojawiają się elementy umożliwiające nawiązanie połączenia, co oznacza, że użytkownicy będą mieli dostęp do danego numeru telefonu. Jeśli urządzenie, na którym wyświetlana jest reklama, pozwala na nawiązywanie połączeń, to pojawi się klikalny przycisk umożliwiający połączenie.
Koszt kliknięcia w numer telefonu jest taki sam jak kliknięcie w nagłówek. Dzięki funkcji raportowania połączeń telefonicznych na koncie Google Ads można łatwo śledzić konwersje. W ten sposób każde połączenie będzie mierzone jako konwersja.
Formularz kontaktowy
Aby korzystać z formularzy kontaktowych, konto musi spełniać wskazane przez Google zasady. Po pierwsze, konto musi mieć dobrą historię przestrzegania zasad. Do głównych zasad zalicza się brak odrzuceń reklam obecnie i w przeszłości związanych z zasadami reklamowymi Google Ads. Po drugie, formularze nie są dostępne dla branż kontrowersyjnych lub zakazanych przez Google. Po trzecie, w formularzu należy dodać link do polityki prywatności strony docelowej. Po czwarte i najważniejsze, kwota łącznych wydatków na koncie musi przekroczyć wartość 50 000 dolarów lub jej równowartość po przewalutowaniu (gdy np. walutą konta są złotówki).
Cena
Komponenty z cenami wyświetlają się pod reklamami tekstowymi w postaci maksymalnie ośmiu kart. Użytkownicy mogą przeglądać różne opcje i ceny, a z menu ceny mają możliwość przejścia bezpośrednio do produktu, który ich interesuje na stronie reklamodawcy.
Aby dodać takie komponenty, reklamodawca musi wprowadzić co najmniej trzy produkty, choć zaleca się podanie co najmniej pięciu. Nagłówek oraz tekst reklamy składają się maksymalnie z 25 znaków każdy. Reklamodawca może wybrać jeden z następujących typów komponentów z cenami:
- marki,
- wydarzenia,
- lokalizacje,
- okolice,
- kategorie produktów,
- typy produktów,
- kategorie usług,
- typy usług
- usługi.
Aplikacja
Komponenty z linkiem do aplikacji pozwalają na promowanie aplikacji mobilnych. Pod reklamą jest wyświetlany link, który prowadzi do opisu aplikacji w sklepie z aplikacjami. Kliknięcie tego linku umożliwia użytkownikom pobranie aplikacji na urządzenia mobilnych, natomiast kliknięcie nagłówka reklamy prowadzi do witryny reklamodawcy.
Przed dodaniem komponentu z linkiem do aplikacji, reklamodawca musi upewnić się, że posiada aplikację mobilną w sklepie z aplikacjami, a także zna nazwę pakietu (dla systemu Android) lub identyfikator aplikacji (dla systemu iOS). Dodatkowo musi mieć adres URL strony ze sklepu z aplikacjami, na której użytkownicy mogą znaleźć więcej informacji o aplikacji lub mogą kliknąć, aby zainstalować ją na swoim urządzeniu mobilnym.
Promocja
Aby przyciągnąć klientów poszukujących rabatów i wyprzedaży, można dodać specjalną okazję z dostępnej listy, na przykład “Walentynki” lub “Dzień Kobiet”. Dzięki komponentom z promocją reklamodawca może uwzględnić w swojej reklamie zniżkę pieniężną lub procentową.
Dodatkowo, w takich komponentach można umieścić elementy niezbędne do skorzystania z promocji, takie jak kupon lub kod rabatowy do wykorzystania w określonym czasie, lub przy zakupach na daną kwotę. W ten sposób reklamodawca może przyciągnąć klientów i zachęcić ich do skorzystania z oferty specjalnej lub wyprzedaży.
Plik graficzny
Za pomocą komponentów z obrazem w Google Ads, reklamodawcy mają możliwość wzbogacenia swoich reklam tekstowych o elementy graficzne. Dzięki nim reklamy tekstowe zyskują większą siłę oddziaływania przyciągając uwagę użytkowników.
Obraz dynamiczny
Komponenty z obrazem dynamicznym to komponenty, które powstają automatyczne. Dzięki temu Google jest w stanie samodzielnie wybierać ze strony docelowej grafiki, które uzupełnią reklamę w wynikach wyszukiwania.
Lokalizacja
Komponenty z lokalizacją zawierają takie informacje, jak adres firmy, mapa z jej lokalizacją lub odległość od niej. Rozszerzenia lokalizacji można włączyć na koncie Google Ads lub z profilu Google Moja Firma. Dzięki temu, reklamy z lokalizacją będą bardziej atrakcyjne i skuteczne, a użytkownicy szybciej znajdą punkty sprzedaży lub usług reklamodawcy.
Powiązana lokalizacja
Powiązana lokalizacja działa analogicznie jak komponent z lokalizacją. Powiązaną lokalizację powinny stosować firmy, które mają więcej niż jedną siedzibę firmy lub sklep.
W jakich typach kampanii mają zastosowanie Komponenty reklam?
Nie wszystkie typy rozszerzeń znajdą zastosowanie w każdym typie reklamy Google Ads. Ma to związek ze specyfiką typu kampanii. Największe możliwości wykorzystania rozszerzeń reklam daje wyszukiwarka. W wyszukiwarce można zastosować wszystkie typy rozszerzeń.
W kampaniach wideo można zastosować:
- link do podstrony,
- formularz kontaktowy,
- lokalizację,
- powiązaną lokalizację.
W kampaniach w sieci reklamowej można dodać numer telefonu, formularz kontaktowy, lokalizację oraz powiązaną lokalizację.
Z kolei w kampaniach Performance Max można dodać z powodzeniem linki do podstron, objaśnienia, informacje o witrynie, telefon, cenę, promocję, formularz, lokalizację oraz powiązaną lokalizację.
Automatyczne komponenty w Google Ads
Google może tworzyć automatycznie komponenty reklam. Dzieje się tak, gdy system uzna, że komponent poprawi skuteczność reklamy. Komponenty automatyczne są tworzone na poziomie konta i udostępniane w wielu kampaniach. Wśród automatycznych rozszerzeń można wyróżnić:
- dynamiczne linki do podstron
- dynamiczne Komponenty informacji
- automatycznie komponenty z lokalizacją
- oceny sprzedawcy
- dynamiczne objaśnienia
Tworzenie automatycznych komponentów można wyłączyć ręcznie.
Aby wyłączyć automatyczne komponenty na poziomie konta, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
1. Zaloguj się na konto Google Ads.
2. Z filtra obszaru roboczego, który znajduje się po lewej stronie, należy wybrać “Reklamy i komponenty”, a następnie “Komponenty”.
3. W menu “Widok tabeli” wybierz opcję Powiązanie.
4. Następnie należy kliknąć przycisk z trzema kropkami, a dalej kliknąć opcję Automatyczne komponenty na poziomie konta.
5. W menu z trzema kropkami wybierz Opcje zaawansowane.
6. Wybierz opcję Wyłącz określone komponenty utworzone automatycznie i wybierz te, które chcesz wyłączyć.
7. Określ przyczynę wyłączenia komponentu.
8. Kliknij przycisk Wyłącz.
Podsumowując, warto wykorzystywać komponenty w reklamach w Google Ads. Należy przede wszystkim dobrać je tak, aby najlepiej pasowały do promowanego biznesu. Warto też różnicować Komponenty między kampaniami tak, aby jak najlepiej opisywały produkt lub usługę. Należy też uważać na tworzone automatycznie Komponenty reklam i w razie potrzeby je wyłączyć.